Please disable Adblock!
تلفن تماس : 09144097325
آگهی ها ویژه

بحران در خوزستان؛ مدیریت به سبک «هرچه پیش آید خوش آید»

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها: همه‌چیز یک‌دفعه اتفاق افتاد، خوزستانی‌ها تا به خودشان آمدند نه آب داشتند، نه برق و نه می‌توانستند از تلفن‌هایشان استفاده کنند؛ البته این ماجرا برای مسئولان خوزستان دیگر نه «اتفاق» است و نه «یک‌دفعه» رخ‌داده، بارهاست که این مشکل مسئولان این استان را غافلگیر می‌کند.

وزیر نیرو می‌گوید «این پدیده‌ها، پدیده‌های بی‌سابقه‌ای بوده که شرایط جدیدی را برای ما ایجاد کرده است»، استاندار هم در حرف‌هایش تکرار می‌کند: «هیچ‌وقت» این‌ میزان گردوخاک را تجربه نکرده بودیم.

اما حافظه عمومی مردم آن‌قدری که مسئولان فکر می‌کنند ضعیف نیست، خیلی دور نرویم، همین بهمن‌ماه را مرور کنیم، هشتم بهمن‌ماه جاری آسمان اهواز دوباره شکلاتی شد، رنگی که طی سال‌های اخیر بارها چشم مردم خوزستان به جمال آن روشن‌شده است. دقیقاً در همین بحبوحه بود که برق ۷۰ درصد اهواز قطع شد، پس به نظر می‌رسد نه مشکل گردوغبار اهواز بی‌سابقه بوده و نه قطعی برق در این استان برای اولین بار است که رخ می‌دهد.

البته بار آخری که گردوغبار برق اهواز را قطع کرد استاندار مسافر لهستان بود و گویا از مشکلات مردم در آن روز چیزی نشنیده است که مشکلات امروز را بی‌سابقه می‌داند اما معصومه ابتکار که کمتر از دو هفته پیش اهواز بود هم ریز گردها را ندیده است؟ البته بار آخری که گردوغبار برق اهواز را قطع کرد استاندار مسافر لهستان بود و گویا از مشکلات مردم در آن روز چیزی نشنیده است که مشکلات امروز را بی‌سابقه می‌داند اما معصومه ابتکار که کمتر از دو هفته پیش اهواز بود هم ریز گردها را ندیده است؟ هرچند که معاون رئیس‌جمهور تاکنون چند باری در ردای ریاست سازمان محیط‌زیست عزم خوزستان کرده و دست بر قضا چند باری هم حضورش مقارن با ورود گردوغبار شده است.

این روزها گویا دولتمردان از استاندار گرفته تا مسئولان ارشد ملی خود را به ندیدن زده‌اند و با الفاظ «کم‌سابقه» و «بی‌سابقه» می‌خواهند از بار فشار افکار عمومی بکاهند اما رسانه‌ها از تکرار این اظهارات «خاطره‌ها» دارند و مردم از مشکلات حل‌نشده «رنج‌ها»!

مسئولان همیشه غافلگیر

گردوغبار مهمان تازه‌رسیده دیروز و امروز اهواز و شهرهای جنوبی و غربی کشور نیست، قرار نیست دیگر با دیدنش غافلگیر شویم و کاسه «چه کنم» دست بگیریم، کاسه‌ای که سال‌هاست دست‌به‌دست می‌چرخد و حالا به دست دولتی رسیده که در برنامه هایش از اولویت‌های زیست‌محیطی و پیگیری رفع مشکل گردوغبار می‌گفت.

امروز استاندار در حالی می‌گوید که «برای رفع دغدغه‌های مردم کل روز را تعطیل کردیم» که یا نمی‌داند دغدغه مردم چیست و یا نمی‌تواند برای رفع دغدغه اصلی مردم کاری از پیش ببرد؛ البته این هم سبک جدیدی از مدیریت بحران است؛ «هرچه پیش آید خوش آید».

گویا دیگر زمانِ ضرب‌المثل‌هایی مثل «علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد» گذشته است، وقتی وزیر نیرو تازه از اتخاذ تمهیدات برای ایمن‌سازی شبکه و تأسیسات برق و اختصاص اعتبار برای رفع مشکل قطعی در زمان گردوغبار می‌گوید، آن‌هم در روزی که تولید نفت ایران ۷۰۰ هزار بشکه کاهش پیداکرده است، آن‌هم به خاطر حادثه‌ای که می‌شد پیش از وقوع برای آن «تدبیری» اندیشید و به «امید» روز واقعه ننشست.

هنوز بخش‌هایی از اهواز در خاموشی به سر می‌برد و مردم ۱۱ شهر خوزستان یکی از سخت‌ترین روزهای خود را تجربه کرده‌اند، هنوز تعدادی از مردم در دسترس نیستند و آب به شبکه‌های شهر نیامده است. روی خط اخبار وضعیت ۲۴ ساعت گذشته خوزستان را مرور می‌کنیم.

تکرار یک بحران در فاصله کمتر از سه هفته

بعد از اتفاقی که در روز شنبه ۹ بهمن‌ماه افتاد، امروز نیز دوباره اول هفته اهالی شهرهای اهواز، حمیدیه، باوی، کارون، آبادان، خرمشهر، ماهشهر، دشت آزادگان، شادگان، هویزه و هندیجان با اتفاقات تکراری همراه شد.

مردمی که از صبح امروز شاهد قطعی برق بودند به‌تبع آن آب خانه‌هایشان قطع شد و بعد هم مدیریت بحران در اولین اقدام ادارات و مدارس را تعطیل کرد؛ هرچند که پیش از اقدام مسئولان زندگی در خوزستان تعطیل‌شده بود!

بعد از انتقادات چند هفته قبل در مورد تأخیر در اطلاع‌رسانی‌ها حالا مدیریت بحران کمی چابک‌تر شده بود و اطلاع‌رسانی را این بار از ساعت چهار تا ۶ صبح انجام داد اما مردم نه برقی داشتند که زیرنویس تلویزیون را ببینند و نه آنتن موبایلی که قادر به دریافت پیامک‌های تعطیلی ادارات و مدارس باشند.

در بهمن‌ماه این بار دوم است که اهواز شاهد چنین وضعیتی است، و طبق معمول اولین نسخه «جلسه درمانی» است، جلسه ساعت هشت و ۳۰ دقیقه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت لغو و جلسه ستاد بحران جایگزین آن می‌شود. اما این جلسه هم بدون حضور خبرنگاران برگزار شد تا خبرنگاران فرصت کوتاه بعد از جلسه را برای گفتگو با استاندار داشته باشند.

به دنبال بحران رخ‌داده در خوزستان وزیر نیرو به‌عنوان نماینده دولت راهی اهواز می‌شود، جلسه دوم ستاد بحران قرار بود که ساعت ۱۳ برگزار شود اما برای این جلسه هم از رسانه‌های استان دعوت نشد.

بسیاری از شهرهای خوزستان قفل‌شده است، نانوایی‌ها و نان فانتزی‌ها تعطیل هستند، پمپ‌بنزین‌ها فعال نیستند، داروخانه‌ها هم برق ندارند. خودپردازها قطع هستند و مردم برای تأمین مایحتاج اولیه خود دچار مشکل شده‌اند.

پس از گذشت ساعت‌ها از قطعی برق و آب هنوز هم مشکل در ۱۱ شهر بزرگ خوزستان پابرجاست، طبق گفته مسئولان استان رسوب گِل ناشی از خاک و ریز گردها و رطوبت ناشی از مه شدید منجر به قطعی خطوط انتقال برق شده است. اکثر کسبه و مغازه‌های بازار این شهرها نیز کار را تعطیل کرده‌اند و کرکره مغازه‌ها پایین است.

با تردد در سطح شهرها مشاهده می‌شود که در حال حاضر مردم به دلیل قطعی آب با چالش جدی مواجه و به خرید آب‌معدنی از مغازه‌های سطح شهر روی آورده‌اند بااین‌وجود ساکنان این شهرها برای تأمین آب مایحتاج اولیه هم با مشکل مواجه‌اند.

در نبود آب و برق و تلفن همراه در کنار تعطیلی ادارات و مدارس و بانک‌ها، اغلب واحدهای تجاری نیز کرکره را پائین کشیده‌اند.

اغلب چراغ‌های راهنما در شهر خاموش شده‌اند و راننده‌های خودروها که عادت به وجود چراغ‌های اخطار در برخی میدان‌ها و معابر شهرها دارند به‌نوعی با سردرگمی مواجه شده‌اند.

مه گرفتگی و قطع برق

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان در این خصوص می‌گوید: به علت مه گرفتگی و قطع خطوط و ایستگاه‌های برق ۱۳۲ و ۲۳۰ و ۴۰۰  آب نیز قطع‌شده است.

هاشم بالدی با اشاره به تلاش تیم‌های اعزام‌شده برای رفع مشکل برق افزود: برای کاهش مشکلات تمامی مدارس و مراکز آموزش عالی در نوبت صبح شنبه و ادارات و بانک‌ها در این شهرها تعطیل هستند.

این در حالی است که عدم اطلاع‌رسانی به‌موقع در خصوص تعطیلی مدارس و ادارات منجر به بروز مشکلات بیشتری ازجمله ترافیک در برخی از نقاط شهرهای خوزستان شده است.

اطلاعیه آبفای خوزستان

قطعی برق در استان تصفیه‌خانه آب این شهرها را نیز دچار مشکل و از شبکه خارج کرده است. شرکت آبفای استان نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که  تصفیه‌خانه‌های آب شماره یک و دو اهواز به دلیل قطعی برق از مدار خارج و آب مناطق تحت پوشش این تصفیه‌خانه‌ها قطع‌شده است. این تصفیه‌خانه‌ها ۹۰ درصد آب اهواز را تأمین می‌کند.

با توجه به ادامه‌دار بودن مشکل قطعی برق و آب که از صبح شنبه در برخی از شهرهای استان خوزستان رخ‌داده بود روابط عمومی استانداری خوزستان  با صدور اطلاعیه‌ای مدارس ۱۱ شهر اهواز، باوی، کارون، حمیدیه، ماهشهر، هندیجان، هویزه، دشت آزادگان، آبادان، خرمشهر و شادگان شهرستان این استان در پی قطعی آب و برق در نوبت عصر تعطیل اعلام کرد.

استاندار خوزستان هم صبح امروز در حاشیه ستاد بحران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به دلیل بروز پدیده ریزگردها طی روزهای اخیر شاهد افزایش خاک گرفتگی بودیم و مه بر آن سوار شده و مشکلاتی ایجاد کرده است.

غلامرضا شریعتی بابیان اینکه  قبل از این توانستیم یک سری از پست‌های فوق توزیع را شستشو داده ولی  با توجه به اینکه خطوط انتقال برق ۳۵ هزار کیلومتر بوده موفق به شستشوی مابقی پست‌ها نشدیم، افزود:  همچنین ایستگاه‌های توزیع عادی و همچنین بالای ۳۴ هزار در استان را نتوانستیم  به‌طور کامل پاک‌سازی کنیم.

استاندار؛ چشم‌به‌راه باران

وی با اشاره به اینکه بارش باران می‌تواند منجر به کاهش مشکلات شود، گفت: وضعیت مه امروز پیش‌بینی‌شده بود ولی اینکه چه تعدادی از ایستگاه‌ها از مدار خارج می‌شود قابل پیش‌بینی نبود.

بارش باران می‌تواند منجر به کاهش مشکلات شوداستاندار خوزستان با اشاره به اینکه میزان رطوبت در اهواز به بالای ۹۷ درصد رسیده است، بیان کرد: تقریباً دیشب از ساعت ۱۲ در مناطق مختلف با این مشکل مواجه و تاکنون نیز ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه خط ۴۰۰ کیلوولت ما دچار مشکل شده است، عنوان کرد: یکی از خطوط از روی مقره پاره شده و روی آزادراه اهواز ـ بندر امام افتاده و آن مسیر را هم مسدود و راه بسته‌شده است.

شریعتی در ادامه اظهار کرد: اقدامات لازم در این زمینه از زمان وقوع شروع‌شده و اکنون چند واحد از نیروگاه‌های آبادان و خرمشهر وارد مدار و به ایستگاه‌ها منتقل‌شده است.

وی گفت: آب پخش‌هایی را برای نقاط حساس مثل بیمارستان آماده کرده و درعین‌حال آب پخش‌های شهرهای بدون مشکل به شهرهای مشکل‌دار برای کمک به توزیع آب فراخوانده شده‌اند.

تأخیر و لغو  پروازها

با توجه به مه و گردوغبار و کاهش دید مدیرکل فرودگاه‌های خوزستان گفت: چهار پرواز تهران ـ اهواز به دلیل مه غلیظ و شعاع دید کم با تأخیر انجام شد.

محمدرضا رضایی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: امروز چهار پرواز از مقصد تهران به فرودگاه اهواز به دلیل مه غلیظ تأخیر داشتند.

وی افزود: چهار پرواز از تهران به مقصد فرودگاه استان خوزستان به دلیل دید کم انجام نشد ولی ساعت ۹ که دید خوب شد آماده انجام دوباره پروازها شدیم.

مدیرکل هواپیمایی خوزستان تصریح کرد: البته شرکت هواپیمایی ماهان مسیرهای دیگر را نیز تعطیل کرده بود.

رضایی در ادامه گفت: هم‌اکنون وضعیت در فرودگاه‌های استان عادی است و خدمات‌رسانی ادامه دارد.

اظهارات استاندار در ظهر شنبه

بعد از گذشت چند ساعت از بروز مشکل در خطوط انتقال برق و آب استان خوزستان ظهر شنبه استاندار خوزستان گفت:  پست اصلی برق نیروگاه رامین وصل و مناطق تحت پوشش این نیروگاه تا دو ساعت آینده از برق و آب پایدار بهره‌مند می‌شوند.

غلامرضا شریعتی گفت: مشکل قطعی آب و برق اهواز در حال بررسی فنی است و ایستگاه شمال غرب این شهرستان برق‌دار شده و همچنین برق منطقه کیان‌آباد به‌طور کامل وصل شده است.

وی با اشاره به وضعیت دیگر شهرستان‌ها تصریح کرد: چهار ایستگاه از پنج ایستگاه خرمشهر از پنج ایستگاه وارد مدار شده و در آبادان نیز ٥٠ درصد مشکلات حل و این در حالی است که مشکل قطعی آب و برق شادگان به‌طور کامل برطرف و ایستگاه اصلی ماهشهر نیز وصل و ایستگاه‌های فرعی در حال بررسی است.

برق تصفیه‌خانه وصل شد

بعد از گذشت چندین ساعت از قطعی برق و آب مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز گفت: برق تصفیه‌خانه شماره یک و دو اهواز وصل و وارد مدار شدند.

غلامرضا براتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: از ساعت ۱۲ ظهر امروز برق تصفیه‌خانه شماره دو وصل شده و وارد مدار شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز در ارتباط با زمان وصل شدن آب مناطق مختلف اهواز گفت: چون شبکه خالی بوده چندساعتی یعنی حدود پنج ساعت بعد آبگیری انجام می‌شود. بنابراین پنج ساعت بعد از برق‌دار شدن تصفیه‌خانه‌ها آب مناطق نیز وصل می‌شود.

۷۰۰ هزار بشکه نفت ضرر

قطعی برق نه‌تنها برای مردم ایجاد مشکل کرده بلکه به گفته مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، قطعی شبکه برق در ساعات گذشته، موجب شد بخشی از تأسیسات فراورشی این شرکت در منطقه اهواز از مدار عملیات خارج و تولید این شرکت حدود ۷۰۰ هزار بشکه کاهش داده شود.

بیژن عالی پور تصریح کرد: بخشی از این کاهش به‌منظور ایجاد ظرفیت برای دریافت نفت خام میادین غرب کارون به میزان ۳۰۰ هزار بشکه بوده است

وی افزود: بااتصال دوباره برق و راه‌اندازی تدریجی تأسیسات فراورشی تولید مطابق برنامه از سر گرفته‌شده و کاهش ساعات گذشته نیز تا حد ممکن جبران خواهد شد.

شبکه مخابرات پر

قطعی شبکه مخابرات از دیگر مصائب ۲۴ ساعت گذشته خوزستان بود، حسین فلاح جوشقانی، معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گفتگو با خبرنگار مهر در این رابطه گفت: از ساعت ۲ بامداد، به دلیل رطوبت شدید و مه گرفتگی، سیستم برق در استان خوزستان دچار اختلال شد و ازآنجایی‌که سایت‌های تلفن همراه نیز از سیستم برق استفاده می‌کنند، این قطعی برق روی دستگاه‌های ارتباطی تأثیر گذاشت.

وی بابیان اینکه در پی بروز این مشکل، اپراتورهای تلفن همراه از سیستم برق اضطراری (UPS ) استفاده کرده‌اند، ادامه داد: اما باتری برق اضطراری نیز بیشتر از ۳تا ۴ساعت عمل نمی‌کند و به دنبال اتمام این باتری‌ها، از ساعت حدود ۷صبح امروز، سایت‌های تلفن همراه در حدود ۱۰شهر این استان، از مدار خارج شد.

فلاح جوشقانی با تأکید بااینکه تا زمانی که مشکل قطعی برق رفع نشود نمی‌توان این تعداد سایت را به مدار بازگرداند، افزود: مشکل به وجود آمده سبب قطع بیش از نیمی از شبکه تلفن همراه در استان خوزستان شده است.

معاون رگولاتوری با اشاره به اینکه سایت‌های موبایل اصلی به دلیل به‌کارگیری دیزل ژنراتور همچنان برقرار است، تأکید کرد: قطع ارتباط مربوط به سایت‌های عمومی است که در سطح شهر و روی پشت‌بام برخی منازل، نصب‌شده است.

وی با تأکید براینکه طی این مدت‌زمان، حتی سوخت دیزل ژنراتورها نیز به اتمام رسیده است، گفت: با تمهیدات صورت گرفته سوخت‌رسانی مجدد به این سایت‌ها انجام‌شده است.

فلاح جوشقانی بابیان اینکه نیمی از خطوط موبایل مربوط به سایت‌های BTS عمومی در پی بحران به وجود آمده، از مدار خارج‌شده است، افزود: مشکلی در برقراری ارتباط خطوط تلفن ثابت در این استان گزارش نشده است.

وی با اعلام عذرخواهی از مردم استان خوزستان برای مشکل به وجود آمده، تأکید کرد که تا زمانی که سیستم برق نرمال نشود، نمی‌توان ارتباط این خطوط را متصل کرد.

معاون رگولاتوری تأکید کرد: مسئولان در وزارت ارتباطات و سایر وزارتخانه‌ها در تلاش برای رفع مشکل به وجود آمده هستند.

وزیر نیرو چه گفت؟

وزیر نیرو هم که پیش از ظهر امروز برای بررسی مشکل وارد خوزستان شده بعد از جلسه ستاد مدیریت بحران در گفتگو با رسانه‌ها ضمن عذرخواهی از بروز مشکلات برای مردم خوزستان، در مورد دلیل مشکلات رخ‌داده توضیح داد.

وی با اشاره به اینکه در هنگام بارش‌های سنگین نیز صنعت برق به فعالیت خود ادامه داده است، افزود: وجود گردوغبار هم به‌تنهایی نمی‌تواند ایجاد مشکل کند بلکه بر روی تأسیسات، خطوط و پست‌های برق نشسته و برطرف شده و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: مشکل زمانی بروز می‌کند که گردوغبار دارای املاحی بوده و با اضافه شدن رطوبت تأسیسات و رله‌های حفاظتی صنعت برق را حساس کرده و تجهیزاتی که باید به‌صورت کامل عایق بوده به‌صورت هادی درمی‌آیند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه تمامی تأسیسات متناسب با بالاترین استانداردها ساخته‌شده است، اظهار کرد: این پدیده‌ها، پدیده‌های بی‌سابقه‌ای بوده که شرایط جدیدی را برای ما ایجاد کرده است.

۱۴۰۰ مگاوات خاموشی

وی بابیان اینکه حدود یک هزار و ۴۰۰ مگاوات خاموشی در اهواز، جنوب و در جنوب شرقی استان خوزستان رخ‌داده است، افزود: پنج نیروگاه اعم از نیروگاه‌های رامین، زرگان، خرمشهر، آبادان و ماهشهر از مدار تولید خارج‌شده است.

چیت چیان بابیان اینکه از طلوع آفتاب و با کاهش رطوبت این امکان به وجود آمده که به‌تدریج پست‌ها وارد مدار شوند، گفت: تاکنون چهار نیروگاه وارد مدار شده و تولید برق در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه تنها نیروگاه «رامین» وارد مدار نشده است، خاطرنشان کرد: این نیروگاه نیز طی یکی دو ساعت آینده وارد مدار خواهد شد.

وزیر نیرو  بابیان اینکه تمام پست‌های انتقال ۲۳۰ ولت و ۴۰۰ کیلوولت وارد مدار شده‌اند، تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد از کل مشترکان استان خوزستان دارای برق هستند.

وی بابیان اینکه با توجه به نبود برق در شهر اهواز تصفیه‌خانه و ایستگاه‌های پمپاژ آب هم نمی‌توانست فعالیت کند، یادآور شد: در ساعت ۱۲ با یک خط توانستیم برق را به تصفیه‌خانه شماره دو رسانده و در ساعت ۱۳:۱۵ هم تصفیه‌خانه شماره دو به مدار وارد شد و در حال حاضر همه تصفیه‌خانه‌ها و ایستگاه‌های پمپاژ با صد درصد ظرفیت در حال فعالیت هستند.

چیت چیان خاطرنشان کرد: بیش از دو ساعت طول خواهد کشید تا لوله‌های خالی‌شده پُر و مردم بدون دغدغه و مشکل از آب برخوردار شوند.

اعتبار رفع مشکل بعد از وقوع حادثه

وی  با اشاره به اتخاذ تصمیمات جدی برای درازمدت در خصوص پیشگیری از وقوع چنین حوادثی، تصریح کرد: ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تعمیرات و تغییرات تمام زنجیره‌های مقره ها، خطوط انتقال و پست‌های استان خوزستان اختصاص داده شد.

وزیر نیرو ادامه داد: این اعتبارات برای دادن پوشش‌های عایق به‌تمامی پست‌ها و خریداری ۱۵ دستگاه «مقره شور» اختصاص‌یافته تا در تمام مواردی که استان دچار گردوغبار خواهد شد بتوانیم آن‌ها را سریعاً شستشو داده و مشکلی برای شهروندان خوزستانی رخ ندهد

اسماعیل ارزانی بیرگانی فرماندار اهواز هم علت قطع برق اهواز را گردوخاک و رطوبت ۹۶ درصدی هوا عنوان کرده و می‌گوید: در حال حاضر برق بیشتر نقاط اهواز وصل شده است و نقاط دیگر شهر نیز تا ساعات آینده متصل می‌شوند.

ارزانی بیرگانی بابیان اینکه شرایط موجود طی ساعات آینده به حالت عادی برمی‌گردد، بیان کرد: پس از بازدید از تصفیه‌خانه شماره دو و یکی از ایستگاه‌های برق اهواز مشکلات این مناطق پس از وصل شدن برق رفع شد.

بنابراین گزارش بیش از ۱۳ سال است که خوزستانی ها در حال خوردن غبار و مدفون شدن زیر خروارها خاکند و این روزها هم مردم شاهد روی دیگر سکه گردوغبار هستند، حالا ریز گردها نه‌تنها شهر و استان که زندگی مردم را تعطیل کرده‌اند.

اینجا خوزستان است و تکرار روزهای غبارآلود و مصائب آن شهرها و مردمانش را از تک و تا انداخته است، ناقوس مرگ در اهواز نواخته شده و مردمی که سال‌های جنگ آن‌ها را از پا نینداخته است حالا خسته‌تر از همیشه‌اند.

راستی برای آن‌ها که حالِ امروز اهواز را «بی‌سابقه» می‌دانند: درماندگی مردم این دیار «واقعاً» بی‌سابقه است…

Let’s block ads! (Why?)


Source: New feed

سایر عناوین مرتبط:

آگهی های معمولی
مطالب مشابه

سه سنگ پیش پای وام۴۰میلیونی مسکن مهر/وامی که خیال پرداختش نیست

به گزارش خبرنگار مهر در حالی که افزایش ۱۰ میلیون تومانی وام مسکن مهر آغاز شده است اما سازندگان مسکن مهر تمایلی برای دریافت این وام ندارند؛ شرایط سخت پیش روی انبوه سازان موجب شده آنها عطای افزایش وام(۳۰ به ۴۰ میلیون تومان) را به لقایش ببخشند؛ البته در این میان تعدادی هم با تجمع

امدادرسانی به سیل زدگان در ۹ استان/ اسکان اضطراری ۵۵۰ نفر

شاهین فتحی در گفتگو با خبرنگار مهر، به تشریح جزئیات عملیات امدادرسانی در حوادث سیل و آبگرفتگی پرداخت و افزود: از ۲۴ بهمن تا ساعت ۶ صبح سه شنبه ۲۶ بهمن ۹۵، ۹ استان اصفهان، ایلام، فارس، تهران، خراسان رضوی و شمالی، بوشهر، کهگیلویه و هرمزگان، تحت تاثیر سیل و آبگرفتگی قرار داشتند. وی با

تارهای عنکبوتی قاچاقچیان به دورتولید/انبارها پر از قاچاق،آتش کو؟!

خبرگزاری مهر– گروه اقتصادی: قاچاق، حتی اسمش هم ناخوشایند است؛ چه برسد به رخنه عنکبوتی‌اش در بازار ایران که در برخی حوزه ها مجال نفس کشیدن را از تولید داخلی گرفته است. هر روز هم که می گذرد، نامش بیشتر در اقتصاد ملی آزاردهنده می شود. کالاهایی که به راحتی با زرق و برق و بلعیدن

۱۴ فوریه ۲۰۱۱؛ سرآغاز نبرد خون و شمشیر/ انقلاب همچنان شعله می‌کشد

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: اقدامات خصمانه و تبعیض آمیز رژیم آل خلیفه در برخورد با مردم بحرین و به ویژه شیعیان سرمنشأ ظهور و بروز قیام مردمی در این کشور شد. انقلابیون بحرین در روز ۱۴ فوریه سال ۲۰۱۱ دست به خیزش مردمی گسترده و غیرقابل پیش بینی علیه آل

مخالف آشتی ملی نیستم/ فتنه‌گران با قبول اشتباه به مردم بپیوندند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، با تسلیت ایام شهادت دخت گرامی پیامبر(ص) «حضرت فاطمه زهرا(س)»، حب اهل بیت و عرض ادب به ساحت ایشان را از موجبات ترقی انسان به مدارج عالی معنوی دانست و تصریح کرد: متاسفانه گاهی

قطعا اصولگرایان در مقابل روحانی یک کاندیدا خواهند داشت

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری که در خبرگزاری مهر برگزار شد، به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد. وی در ابتدای این نشست گفت: از خبرگزاری مهر که میزبانی جلسه را بر عهده گرفته، تشکر می‌کنم، ایام شهادت حضرت فاطمه

افزایش روابط اصلاح طلبان با رهبری نظام یک ضرورت است

حجت الاسلام مجید انصاری در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد جایگزین آیت الله هاشمی در جریان اصلاحات گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی یک شخصیت فراجناحی بودند و همه جناح‌ها از حمایت و اندیشه ایشان استفاده می کردند؛ بنابراین به طور طبیعی جریان گسترده اصلاح طلبی نیز آیت الله هاشمی را به عنوان ذخیره انقلاب

تنزل ۶پله ای ایران در توسعه دولت الکترونیک/جدول کشورهای برتر جهان

به گزارش خبرنگار مهر، وضعیت ایران در شاخص جهانی توسعه دولت الکترونیک (EGDI) که از سوی دپارتمان امور اقتصادی سازمان ملل متحد اعلام شده ایران را در جایگاه ۱۰۶ در میان ۱۹۳ کشور جهان قرار داده است. این درحالی است که در چند سال اخیر، در اسناد بالادستی کشور، بر رشد جایگاه ایران در منطقه

قطار «شعر فجر» در ایستگاه محافل/ خبری از گفتمان‌سازی نیست

خبرگزاری مهر-گروه فرهنگ: یکی از مهمترین اتفاق‌های سالانه پیرامون شعر در کشور برگزاری جشنواره شعر فجر و در جریان برگزاری این جشنواره نیز برپایی محافل شعر خوانی در برخی نقاط داخل و خارج از کشور است. جریانی که در دوسال گذشته  شدت و جدیت بیشتری داشته و تقریبا در طول چند دوره برگزاری این جشنواره

تایید توافق آتش بس در سوریه/ برکت وجود «ترامپ» احمق برای مستضعفان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العهد، سخنرانی دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم بزرگداشت شیخ «حسین عبید» یکی از اعضای شورای مرکزی این جنبش آغاز شد. در همین راستا، «سید حسن نصرالله» تاکید کرد: زمانی که خبر فقدان شیخ حسین عبید را شنیدم، احساسات زیادی در من ایجاد شد ولی مهم ترین آنها،

برگزاری مداوم انتخابات و تصمیم گیری مردم از افتخارات انقلاب است

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی در هشتمین جشنواره بین‌المللی فارابی با اشاره به اینکه خوشحالم که فرصتی را در جمع شما اندیشمندان، فرهنگیان، صاحب‌نظران و پژوهشگران و نیز نویسندگان بزرگی که در زمینه علوم انسانی و اسلامی تلاش کردند و می‌کنند، حاضر شدم، گفت: جشنواره فارابی همواره به عنوان تجلیل و تکریم از

نامه اعتراضی مجمع نمایندگان خوزستان به رئیس‌جمهور

به گزارش خبرنگار مهر، در ابتدای جلسه مجلس شورای اسلامی، مجمع نمایندگان خوزستان در جایگاه هیأت رئیسه حاضر شده و با پزشکیان صحبت کردند. علی‌عسگر ظاهری نماینده مردم مسجدسلیمان در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص گفت: مجمع نمایندگان خوزرستان با حضور درجایگاه هیأت رئیسه، اعتراض خود را به قطع آب و برق در

برجام حاصل برداشته شدن سایه جنگ/دیپلماسی ما در تراز انقلاب نیست

خبرگزاری مهر، گروه سیاست، جواد بخشی الموتی: «والفجر ۸»؛ این مفهوم تنها عنوان یکی از عملیات هایی دفاع مقدس نیست. والفجر ۸ نماد «ما می توانیم» و اتکا به تفکر و اندیشه جوانانی است که با تکیه بر همان داشته ها در ۲۰ بهمن سال ۶۴ کاری کردند کارستان. عملیات والفجر ۸ نقطه عطفی در

برجام موفقیت بزرگ دیپلماتیک بود/ ترامپ و اردوغان همسو نیستند

خبرگزاری مهر– گروه بین الملل– شقایق لامع زاده: با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری جدید آمریکا شاهد رویکرد جدیدی از وی در حوزه سیاست خارجی هستیم. سیاست خارجی شماری از کشورها متاثر از سیاست ها و استراتژی های اعلام شده از سوی ترامپ شده است.  در این میان ترکیه و مناسبات فیمابین آن

نمی‌شود در هنر فقط موزه‌داری کرد/ با ندای طبیعت به دل آن می‌روم

خبرگزاری مهر-گروه هنر-آزاده سهرابی: رضا کیانیان این روزها سومین نمایشگاه انفرادی عکس خود را در گالری آرت سنتر برپا کرده است؛ نمایشگاهی با عنوان «دچار آبی بیکران» با نمایش دو مجموعه ۱۲ تایی از مجموعه «مرداب» و «کهکشان» که کیانیان از هر عکس این دو مجموعه یک ادیشن را برای فروش ارائه داده است. کیانیان

ملی گرایی اقتصادی ترامپ برای عامه مردم آمریکا نفعی ندارد

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-جواد حیران نیا و پیمان یزدانی: انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نهایتا با انتخاب «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهور چهارسال آینده این کشور پایان یافت. اظهارات و موضع گیری های دونالد ترامپ در خصوص بسیاری از مسائل جهانی در هفته های گذشته حکایت از آن دارد جهان شاهد شروع فصلی

پدافند ایران برای مقابله با تحریم بانکی/جایگزینی یورو و ارزمحلی

به گزارش خبرنگار مهر، گره تحریم های بانکی هنوز به صورت کامل باز نشده و نقل و انتقالات پولی اگرچه نسبت به گذشته کمی روان تر شده است، اما هنوز هم جاده نقل و انتقالات و گشایش های مالی، با دست اندازهای زیادی مواجه است. بسیاری از بانکهای دنیا هنوز هم به دلایل مختلف از

اعراب نگران رویکرد ترامپ؛ شیخ‌نشینان در جستجوی جایگزین واشنگتن

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل–محمد مهدی ملکی: در حالی روزهای آغازین از ورود ترامپ به کاخ سفید را می‌گذرانیم که شاید بسیاری از کشورها در نقاط مختلف دنیا نگران وضعیت جدید در آمریکا و به تبع آن تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم سیاسی و اقتصادی گسترده‌ای که می‌تواند هرگونه تصمیم‌گیری واشنگتن در وضعیت آن کشورها بگذارد،

تازه کارها بدانند در برابر ملت ایران باید با احترام سخن بگویند

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی در مراسم سی و هشتمین سالگرد انقلاب اسلامی اظهار داشت: بسیاری از رهبران و فرزندان دلیر خود را از دست داده است اما همچنان ملت ایران در پی آرمان های بلند انقلاب می رود و می دود. وی افزود: امروز امام خمینی، آیت الله طالقانی، شهید مطهری،

حضور میلیونی مردم پاسخ حرف‌های نادرست سردمداران جدید کاخ سفید است

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی روز جمعه و در مسیر راهپیمایی باشکوه مردم تهران در جمع خبرنگاران، با قدردانی از حضور میلیونی مردم در این مراسم در سراسر کشور، اظهار داشت: مردم با حضور گسترده خود بار دیگر به جهانیان نشان دادند که انقلاب زنده است و به سمت اهداف بلند خود حرکت

حضور رئیس جمهور به همراه برخی اعضای کابینه در راهپیمایی ۲۲ بهمن

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حسن روحانی به همراه محمد جواد ظریف وزیر خارجه، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان و محمود واعظی وزیر ارتباطات هم به جمع راهپیمایان پیوستند. وی به همراه برخی از اعضای کابینه اش از تقاطع حافظ به سمت چهارراه ولیعصر در مراسم ۲۲ بهمن شرکت کرده است. Let’s

نمایش وحدت ملی در سالگرد پیروزی انقلاب/ ۳۸ سال اقتدار

به گزارش خبرنگار، راهپیمایی میلیونی ملت ایران در سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به طور همزمان ساعت ۹ صبح در سراسر کشور و با حضور چشمگیر مردم آغاز شد. همزمان با مردم سراسر کشور، مردم انقلابی تهران نیز از ساعت ۹ صبح راهپیمایی باشکوه خود از مسیرهای ده‌گانه به سمت میدان آزادی را

مهمان جدید والیبال و عبور آبی‌هااز ژاوی/خط قرمز روی قهرمان المپیک

به گزارش خبرنگار مهر، این هفت روز ورزش بیشتر از آنکه با حاشیه، برکناری، استعفا، دوپینگ و … مواجه شود با صعود و قهرمانی و مدال و در کل اتفاقات مثبت همراه بود تا در کل این هفته رو به پایان حداقل برای ورزشی ها خوش یمن باشد. این هفته برای ورزش ایران و اهالی

دعوت برای حضور پرشور ملت در «عید انقلاب»؛۲۲ بهمن روز پاسخ به دشمن

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: دوباره زمان حضور شد تا نوبت به تکلیف من و تو برسد، تکلیف «حضور»، تکلیفی که خوب بلد هستیم، یاد گرفته‌ایم که باشیم، پای همه‌چیزهایی که سخت به دست آورده‌ایم و برای نگه‌داشتنش هم سفت‌وسخت ایستاده‌ایم.  «روز بیست‌ودوّم بهمن، مردم جواب این تهدیدها و این حرفها را در خیابان خواهند

کارنامه ۱۰ماهه پروازهای ایران/نشست و برخاست ها ۱۷ درصد رشد کرد

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس آماری که شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران از نشست و برخاست، اعزام و پذیرش، ارسال و پذیرش پست و پروازهای عبوری در دی ماه سال ۹۵ منتشر کرده است، در اولین ماه از فصل زمستان در همه این موارد شاهد رشد بودیم. بر طبق آمارها، تعداد نشست و

نگاهی به پشت پرده انتخاب اعضای دولت آمریکا

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل–عبدالحمید بیاتی: دولت جدید آمریکا به دلیل حضور افراد ثروتمند در پست های کلیدی آن به کابینه میلیاردرها مشهور شده است و در همین رابطه «بتسی دیواس» نیز به سمت وزیر آموزش منصوب شده است. هر چند نمایندگان دموکرات کنگره با انتصاب دیواس به این سمت مخالف بودند اما رای «مایک

با تهدیدات آمریکا مقابله می کنیم/ آمادگی برای گفتگو با عربستان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، «علاء الدین بروجردی» رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که آمریکا نتوانست خطوط قرمز ایران در منطقه را زیر پا بگذارد و به آنها هرگز اجازه نخواهیم داد این کار را بکنند. بروجردی در گفتگو با شبکه المیادین تاکید کرد که

«قیامِ قم»،«بی‌تابی تهران»و«موجِ مشهد» ایران؛ حماسه ماندگار

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: ماه بهمن برای خودش حکایتی است، روایتی که از قبل‌ترها شروع شد و بهمن‌ماه ثمر داد؛ بعد از جوانه زدن طی بیش از سه دهه بالنده شده و اوج گرفت و حالا برای خودش درخت تنومندی شده و نه‌تنها منطقه که دنیا را تحت تأثیر قرار داده است. همین روزها

رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات ۶۳۱ نفر از محکومان موافقت کردند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در آستانه فرا رسیدن سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب با عفو و تخفیف مجازات ۶۳۱ نفر از محکومانِ محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح و تعزیرات حکومتی موافقت کردند. آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه

آمار سایت

 • 1
 • 3,299
 • 392
 • 4,965
 • 432
 • 21,191
 • 81,932
 • 400,050
 • 837,490
 • 24,163
 • 5,146